www.pilewski.pl - english version

Relacja z I Zjazdu Rodu Pilewskich




13 sierpnia 2005 roku w miejscowości Skępe zebrało się 180 członków rodziny Pilewskich na I zjeździe rodowym. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe, gdyż dzieje wielu Pilewskich wiążą się z tym miastem.

Poniżej prezentujemy przebieg Zjazdu opatrzony fotografiami. Aby powiększyć wybraną miniaturkę, należy na nią kliknąć.

1. Msza Św. o godzinie 11 w klasztorze u oo. Bernardynów w Skępem
Oprawa Mszy Świętej przygotowana przez uczestników Zjazdu: służba liturgiczna, czytania liturgiczne, komentarze, śpiewy, procesja z darami. Odpowiedzialna za przygotowanie - Beata Pilewska (klan Wawrzyńca).
2. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Zjazd - klasztor oo. Bernardynów. Przecięcia wstęgi
    dokonują przedstawiciele klanów.

Przemówienie Sławomira Klec-Pilewskiego:
„Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Ród Pilewskich obecny na Ziemi Skępskiej jest bardzo ważnym momentem naszego Zjazdu. Tablica została ufundowana przez Ród dla uczczenia ofiarności i patriotyzmu naszych przodków dla Rzeczpospolitej. Zebrani tutaj potomkowie Rodu powinni pamiętać ten moment i przekazywać potomnym że przodkowie nasi byli ofiarnymi Chrześcijanami i w trudnych dla Rzeczpospolitej okresach dziejowych zawsze stawali w pierwszym szeregu dla spełniania obowiązków w stosunku do Ojczyzny. Chwała im za to.
Proszę przedstawicieli klanów o odsłonięcie Tablicy.
Marian Pilewski - Klan Wawrzyńca
Mariusz Pilewski - Klan Józefa
Krzysztof Pilewski - Klan Antoniego
Przemysław Pilewski - Klan Jakuba
Norbert Pilewski - USA”

3. Wizyta na cmentarzu w Skępem - odwiedziny grobów Pilewskich.
Oprowadzają: Stanisława Sobiecka i Teresa Kolonko.
4. 1.Przejazd uczestników do zajazdu „KAMA”.
Rejestracja uczestników Zjazdu: wpisanie na listę, przekazanie identyfikatorów,
za co był odpowiedzialny Janusz Kolonko.
5. Powitanie uczestników Zjazdu przez Kazimierza Pilewskiego (klan Wawrzyńca).
Pamięć o przodkach została uczczona minutą ciszy, po tym toast na cześć Zjazdu, przedstawienie przybyłych klanów i rodów w ramach klanów oraz dalsze prowadzenie Zjazdu przez Jarosława Pilewskiego (klan Wawrzyńca). Uroczyste wręczenie dyplomu uznania Sławomirowi Klec-Pilewskiemu.
6. Obiad.


7. Przemówienie Norberta Pilewskiego (klan Jakuba) z USA.
Treść przemówienia >>   English version
8. Przekazanie kilku egzemplarzy książek „Pilewscy. Saga ostatniego rodu Wielkich Prusów”
    przez Sławomira Klec-Pilewskiego.
Książkę otrzymali: Elżbieta Rurak, córka Bernarda Klec-Pilewskiego, pierwszego biografa Rodu, Przemysław Pilewski, żołnierz Wojska Polskiego, który uczestniczył w Zjeździe bezpośrednio po powrocie z Iraku, oraz Towarzystw0 Naukowe we Włocławku poprzez Kazimierza Pilewskiego (klan Jakuba).
9. Kilka słów o książce wypowiedzianych przez Sławomira Klec-Pilewskiego
Treść przemówienia >>
10. Podwieczorek.
11. Integracja Rodziny Pilewskich.


12. Kolacja.
13. Oficjalne zakończenie Zjazdu przy ognisku około godziny 21.


Ogniska juz dogasa blask
braterski splećmy krąg
w wieczornej ciszy, świetle gwiazd
ostatni uścisk rąk
Kto raz przyjaźni poznał moc
nie będzie trwonił słów
przy innym ogniu, w inna noc
do zobaczenia znów
Nie zgasnie tej przyjaxni żar
co połączyła nas
nie pozwolimy, by ją starł
nieubłagany czas

14. Nieoficjalnie Zjazd odbywał się do godziny 11 rano następnego dnia.


Za całość perfekcyjnie zorganizowanego Zjazdu w zajeździe „KAMA” odpowiedzialny był Kazimierz Pilewski (klan Jakuba), za co wielkie jemu dzięki.

Korespondencja po Zjeździe


Jerome i Joyce Pilewscy (Pittsburgh, USA), list tłumaczony z języka angielskiego
Witamy naszą Rodzinę Pilewskich w Polsce!
Wróciliśmy szczęśliwie do Stanów Zjednoczonych. Przylecieliśmy 19 sierpnia z Krakowa do Warszawy i z Warszawy przez Chicago do rodzinnego Pittsburgha. Pragniemy oboje szczególnie podziękować za tak wspaniałe i troskliwe przyjęcie u Was w Polsce. Było piękną rzeczą znaleźć się w Ojczyźnie pośród tylu spokrewnionych Pilewskich.
Dziękujemy jeszcze raz z całego serca i będziemy w kontakcie.
Pozdrawiamy, Jerome i Joyce.


Elżbieta Rurak (Waszyngton, USA)
Kochani!
Tydzień temu wr/óciłam do domu no i znów szykuję się na wyjazd z Anią.
Chciałam bardzo podziękować za tak udany zjazd. Wiem, że dużo wysiłku weszło w to, żeby skutki były tak wspaniałe.
Po pierwsze - Sławku, chciałam Ci powiedzieć jak niezmiernie ważne jest dla mojej rodziny, że Taty poszukiwania, które prowadził przez wiele lat, zostały udostępnione całej rodzinie. Wiem, że Tata życzyłby sobie tego. Dziękujemy.
Zjazd był doskonałą okazją, aby odnowić kontakty rodzinne i również poznać "nowe" dla mnie osoby. Bardzo mile go wspominam! Dziękuję również za zaproszęnie na tę uroczystość i za Waszą gościnę. Synów macie wspaniałych i bardzo sympatycznych.
Przesyłam pozdrowienia i uściski. Elżbietka z rodzinką.


Marian Pilewski, Inowrocław

Dziękuję za mile spędzony czas w czasie naszego Zjazdu w Skępem. Jesteście wspaniali.


Relacja z II Zjazdu Rodu Pilewskich


Drugi Zjazd Rodu Pilewskich odbył się 14-go sierpnia 2006 roku, tak jak rok wcześniej w Skępem. Po mszy świętej w Sanktuarium Maryjny i złożeniu kwiatów pod tablicą pamiątkową Rodu, uczestnicy udali się do zajazdu Kama, gdzie czekał nań posiłek, spotkania rodzinne i dyskusja nie tylko na tematy dotyczące Familii. Przemówienie oficjalnie otwierające Zjazd wygłosił Sławomir Klec-Pilewski:

  “Szanowny Rodzie!

      Witam Potomków znakomitego Rodu Wielkich Prusów Klec-Pilewskich. Posiadanie tak wspaniałej tożsamości i historii rodowej daje nam prawo do bycia dumnymi z naszych Przodków.
Niewiele zostało po walecznych, kochających wolność Prusach. Germańska sztuka wojenna polegała na eksterminacji Prusów, aby uniemożliwić im utworzenie narodowej tożsamości. Prusowie zniknęli z mapy Świata, a na ich miejscu powstała germańska, organizacja państwowa Prusaków. Przywłaszczenie przez Germanów nazewnictwa państwa Prusy było i jest dla nas hańbiące.
      Historia systematycznie milczy o Prusach i ich dzielności, przywiązaniu do swoich dziedzin, tradycji i gościnności. Konflikty zbrojne z książętami polskimi były konfliktami sąsiedzkimi i wynikały z ich ekspansywności, a napierani Prusowie dzielnie się bronili, odpowiadając również agresją. Teoria o pogańskich Prusach była niesłuszna i tendencyjna, i powstała jedynie przez niemoc sąsiadów w podboju ich ziem. Dzisiejszych historyków interesuje jedynie polityczny i gospodarczy rozwój tego regionu Europy i, co najważniejsze, kto nad nimi panował, zapominając w jak okrutny sposób kraj tej został opanowany i jaki los spotkał jego mieszkańców.
      Ród Klec-Pilewskich von Pfeilsdorf był rodem Nobilesów, należących do najwyższej grupy społecznej, określanych niejednokrotnie przez kronikarzy jako książąt. Bieg wypadków historycznych sprawił, iż stali się na pięć wieków rodem rycerskim. Już w XIV wieku Klec-Pilewscy zbliżyli się do Polski i zauroczenie to trwa do dziś. Jesteśmy wierni i oddani tylko Polsce i jej kulturze chrześcijańskiej, żadnej innej. Zmagania militarne po stronie Polski z żywiołem germańskim kosztowało nasz Ród zubożeniem materialnym. Jednak nasz Ród nigdy nie zwątpił w chrześcijańską prawość Państwa Polskiego i zawsze w potrzebie wiernie służył Rzeczpospolitej.

      13-go sierpnia 2005 roku odbył się Pierwszy Zjazd Rodu. Był to dla nas wszystkich wielki sukces, że po raz pierwszy udało nam się spotkać w sposób tak bardzo uroczysty i dostojny. Wszyscy uczestnicy życzyli sobie, by następny Zjazd odbył się rok później. W dniu dzisiejszym to życzenie zostało spełnione. Otwieram Drugi Zjazd prastarego Rodu Wielkich Prusów Klec-Pilewskich.

Dziękuję, Sławomir Klec-Pilewski.”

      Część oficjalna Zjazdu była bardzo sprawnie zorganizowana przez Kazimierza Pilewskiego z Włocławka.
      Przed i po posiłku odbyły się spotkania zapoznawcze, podczas których została rozdana ankieta, mająca na celu wykazać w jakim kierunku powinna podążać Rodzina.

      Wielką nowiną była obecność dwóch przedstawicieli klanu Bartłomieja, o których do tej pory nie wiedzieliśmy absolutnie nic. W tej chwili mamy więc komplet wszystkich klanów.
      Dyskusja rozpoczęła się od tematu większej aktywności rodzinnej strony internetowej www.pilewski.pl. Założyciel strony internetowej, Krzysztof Pilewski, podjął się kontynuowania strony, jak również jej modyfikowania.

      Była również krótka dyskusja na temat nawiązywania jeszcze szerszych kontaktów z rodami w USA.

      Kolejnym tematem było ustalenie składu Rady Rodu Pilewskich oraz rozwiązanie najważniejszych problemów dotyczących Familii, przedstawionych w rozdanych ankietach. Po zebraniu wszystkich ankiet można było sformułować ogólne postanowienia. Oto one:

Główny Organizator Zjazdu - Kazimierz Pilewski
Mistrz Ceremonii - Sławomir Klec-Pilewski
Sekretarz - Anna Karbowska

1) Cel Zjazdu Rodu
  1. Integracja rodzin.
  2. Zjazdy co 2 lata.
  3. Propozycja zjazdów w poszczególnych klanach.
2) Tablica Pamiątkowa
  1. W związku z tym, że Sanktuarium w Skępem jest odwiedzane przez Pilewskich dosyć często, prośba jest, aby każdy zaznaczył swoją obecność poprzez złożenie kwiatów przy Tablicy.
3) Groby Przodków
  1. Utrzymywać w należytym porządku.
  2. W ważniejsze święta w roku zapalać znicze, złożyć kwiaty.
4) Internet
  1. Utrzymać stronę internetową www.pilewski.pl
  2. Wprowadzać bieżące informacje.
  3. Propozycja forum internetowego.
5) Organizacja Rodu

6) Wolne wnioski
  1. Podziękowanie dla organizatorów Zjazdu.
  2. Stwierdzono, iż w wydaniu książkowym, jak i w naświetlaniu historii rodu, pomija się zasługi kobiet.
  3. Mobilizacja do większej aktywności członków Rodu.

Po części oficjalnej wynajęta orkiestra zaczęła przygrywać do tańca, więc każdy mógł się przy jej akompaniamencie wybawić, aż do późnych godzin nocnych.

Początek Strony »