www.pilewski.pl - english version
Śladami Przodków
Łęgucki Młyn

Łęgucki Młyn był w posiadaniu Rodu w XV wieku. Na krótko przed rokiem 1500 przestał być własnością Pilewskich. Łęgucki Młyn spalony przez Krzyżaków, a akcie zemsty, za dokonania Mikołaja III w wojnie Trzynastoletniej. Okolice w różnych epokach były popularnymi terenami łowieckimi. 


Aleja Lipowa

12 13 15
14
W środku stosunkowo młodego drzewostanu, będącego parkiem przyrody, znajduje się aleja ze starodrzewu lipowego.  Drzewa te należą do długowiecznych i mogą mieć nawet ponad tysiąc lat. Patrząc na tę aleję lip można śmiało stwierdzić, iż pamiętają Pilewskich. Nie jest łatwo trafić w to miejsce, jedynie dzięki memu przyjacielowi z lat szkolnych, Staszkowi Kwiecińskiemu, mogłem podziwiać ten zakątek.


Most

21 22 23
Most ten znajduje się na odnodze rzeki Pasłęki – Giłwie - i zapewne w tym miejscu znajdowało się siedlisko Łęguckiego Młyna, po którym niestety nie pozostał już żaden ślad. Parów przy moście jest dość głęboki, może wskazywać to na to, iż woda w tym miejscu była spiętrzona do młyna. Istnienie lipowej alei, prowadzącej do mostu, jest również dowodem, iż znajdował się w tym miejscu młyn.


Ujście rzeki Pasłęk

32 33 34
Ujście rzeki Pasłęki do jeziora Isąg i malownicze widoki wokół niej. Jeszcze parę lat temu miejsce to było zamieszkałe przez bobry.


Bazylika Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie

42

41 Bazylika Najświętszej Marii Panny w Gietrzwałdzie, do której przybywają pielgrzymki z całego świata.

43
Miejsce objawienia się Najświętszej Marii Panny dwóm dziewczynkom ...

44 Ukończona niedawno Droga Krzyżowa ufundowana z darów społeczeństwa Polskiego i Polonii z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Wszystkie rzeźby zostały wykonane z piaskowca. Na końcu znajduje się święte źródełko o cudownych właściwościach uzdrawiających.


Zamek w Morągu

55 Pozostałości zamku w Morągu. W połowie wieku XV w tymże zamku rezydował w załodze z ramienia Związku Pruskiego Mikołaj Pilewski III, wtedy jeszcze jako młody rycerz. Musiał wykazać się kunsztem rycerskim, skoro na początku roku 1455 obiął dowództwo załogi związkowej na zamku w Szczytnie. Patrząc się na odkopane ruiny  zamku w Morągu, pamiętać należy, że wykonawcami byli zniewoleni, uciemiężeni Prusowie przez rycerstwo germańskie i europejskie. W jego czasach zamek znajdował się nad brzegiem jeziora, a resztę otaczała fosa. Dzisiaj jezioro jest oddalone o kilkaset metrów.


Przed Urzędem Miejskim

62

61 Przed starym budynkiem Urzędu Miejskiego znajduje się piękny pomnik Jana Pawła Drugiego, jak również dwie XIX-wieczne armaty.


Pałac rodziny Dohnów

72

71 Pałac rodziny Dohnów, zamieniony na muzeum, z bardzo interesującymi eksponatami: mebli, ceramiki, malarstwa. Na dziedzińcu należy zwrócić uwagę na unikalny zegar słoneczny. Wśród portretów znajdują się dwa portrety męskie i jeden żeński przedstawiające Lehndorffów, będących odnogą Pilewskich.

Początek Strony »